News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Sindicaliştii Sanitas au organizat un protest spontan în faţa Guvernului, nemulţumiţi de nerespectarea legii salarizării

Câteva zeci de membri ai Federaţiei Sanitas din România au participat vineri dimineaţă la o acţiune spontană de protest în faţa Guvernului, nemulţumiţi de faptul că Executivul nu acordă tuturor angajaţilor din Sănătate şi din Asistenţă Socială majorările salariale prevăzute de lege.

În timpul acţiunii de protest, preşedintele Federaţiei Sanitas, Leonard Bărăscu, a explicat, pentru Agerpres că în jur de 80.000 de angajaţi din sistemul sanitar şi din sistemul de asistenţă socială sunt afectaţi de neaplicarea unitară de către Guvern a prevederilor legii salarizării.

„E un protest spontan, la care ar fi putut participa sute de oameni. (…) Colegii mei sunt în Piaţa Victoriei deoarece sunt nemulţumiţi, pentru că zilele trecute s-a lucrat la o ordonanţă despre care (guvernanţii, n.r.) au zis că va repara o parte din problemele legii 153, adică neaplicarea unitară a acesteia exact pentru cei care muncesc cel mai mult şi care au salariile cele mai mici – muncitori, infirmiere, îngrijitoare, personal TESA. Ei au în continuare un rol important în acest joc al pandemiei. Acolo (în proiectul Guvernului, n.r.) se anunţă nişte creşteri de 100 de lei, de 112 lei, la unii 10 lei, un fel de pomană – plus că nu se revine la ceea ce scrie în legea 153.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Trump, sfidător când este întrebat de semnele îmbătrânirii sale / Președintele SUA ia mai multă aspirină decât îi recomandă medicii, regretă că a făcut anumite investigații medicale și nu face sport pentru că nu-i place – interviu WSJ

Redacția

Antony Blinken afirmă că Putin a eşuat în obiectivul său strategic în Ucraina

Redacția

11 ani de la ultimul referendum de demitere a unui președinte al României. Actorii principali, toţi pensionaţi politic

Redacția
Încarcă...