News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Paza de Coastă a SUA a confiscat al treilea vas care transporta petrol din Venezuela, la câteva ore după ce a interceptat altul sub pavilion panamez

Pe 21 decembrie, la patru luni de când președintele Donald Trump a desfășurat o prezență militară semnificativă în Caraibe, Paza de Coastă a SUA a interceptat al treilea vas petrolier care transporta țiței din Venezuela.

Incidentul a avut loc în apele internaționale ale Venezuelei, la câteva ore după ce un petrolier sub pavilion panamez a fost interceptat și confiscat, informează Reuters.

„Paza de Coastă a SUA este într-o căutare activă pentru a pedepsi flota neagră sancționată, ca parte a acțiunilor ilegale ale Venezuelei pentru ocolirea sancțiunilor”, a transmis un oficial SUA.

„Este sub ordin judiciar de confiscare”, a adăugat acesta sub anonimat pentru publicație.

  

Un alt oficial a declarat că petrolierul era deja sub sancțiuni, dar nu a fost confiscat până acum.

Surpriză de proporții în Europa. Liderul producției de lapte la nivelul întregii UE este din România Marius Tucă Show începe luni, 22 decembrie, de la ora 20.00, pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Valentin Stan

SUA desfășoară o prezență militară semnificativă în Caraibe de patru luni. 29 de vase la bordul cărora s-ar fi aflat traficanți de droguri au fost lovite în ape internaționale de către forțele SUA. În total, 104 de presupuși narcoteroriști au fost uciși.

 Pe 17 decembrie, Donald Trump a declarat o blocadă „totală” asupra petrolierelor supuse sancțiunilor americane care pătrund și ies din apele Venezuelei. 

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Salariul FABULOS pe care îl va încasa Papa Leon al XIV-lea. Predecesorul său își dona veniturile de la Vatican persoanelor nevoiașe

Redacția

ONU: Numărul de EXECUȚII din Iran a ajuns la un nou sumbru record în 2024: 901 persoane, inclusiv 31 femei

Redacția

Biden denunță practicile CHINEI și vrea protejarea ”industriilor viitorului” /Liderul SUA respinge protecționismul excesiv al lui Trump

Redacția
Încarcă...