News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Păşcănenii îşi caută serviciu în audienţe la Primărie! Vezi cu ce propuneri vine Agenţia Locală pentru Ocuparea Forţei de Muncă

Dorinţa de a-şi găsi un loc de muncă care se le ofere un venit stabil, îi împinge pe oameni să ceară ajutor la şefii Primăriei. Nu există zi de audienţe  în care să nu fie cel puţin o persoană cu această problemă. S-a întâmplat şi astăzi când un bărbat trecut de prima tinereţe s-a plâns că a fost dat afară din serviciu după 16 ani.

 

 

  

Omul a spus că nu primeşte şomaj, dar în schimb are rate de plătit, cât şi o pensie alimentară. Primăria nu are locuri de muncă disponibile, însă viceprimarul Gabriela Nedelcu l-a rugat să aştepte până la finalizarea audienţelor, pentru a discuta mai multe despre situaţia expusă de bărbat.

Nu este primul caz de acest gen în care oamenii se agaţă de orice posibilitate de a găsi un loc de muncă. Sunt şi cazuri însă, de persoane apte de muncă, dar interesate doar să primească ajutor social.

Aceştia ar putea să consulte oferta de locuri de muncă propusă de ALOFM Paşcani, pentru această perioadă. E adevărat, cele mai multe joburi cer studii superioare, însă există ofertă şi pentru muncitori şi muncitori necalificaţi.

“În această perioadă, în municipiul Paşcani sunt disponibile peste 110 locuri de muncă vacante. Persoanele cu studii superioare au la dispoziţie de 17 oferte venite din partea angajatorilor. Vorbim în special pentru ingineri mecanici, proiectanţi, manageri de vânzări, manageri proiect sau consilieri juridici. În industrie se înregistrează marea majoritate a locurilor de muncă, peste 80, iar în servicii sunt disponibile 10 oferte, care se adresează persoanelor ce au calificări în transporturi”, a precizat Adriana Sîrghie, purtător de cuvânt al AJOFM Iaşi.

 Vezi oferta de locuri de muncă din Paşcani 

 

Related posts

Curățenie într-o singură zi, la Pașcani!

Oana

Bunica Stana, cea mai vârstnică femeie din Vrancea, felicitată de ofițerii MAI: “Să știți că sunt lacrimi de fericire!”

Redacția

Polul sărăciei din judeţul Iaşi: Iată lista comunelor cu cei mai mulţi asistaţi social!

Redacția
Încarcă...