Preşedintele României, Nicuşor Dan, a vorbit joi la telefon cu preşedintele Republicii Coreea, Lee Jae Myung, despre consolidarea Parteneriatului Strategic dintre cele două ţări şi despre paşii concreţi pentru aplicarea recent adoptatei Declaraţii Comune România – Republica Coreea.
Nicuşor Dan a vorbit la telefon cu preşedintele din Coreea de Sud FOTO: X
Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, într-un mesaj postat pe platforma X, că a avut o conversaţie telefonică „substanţială” cu preşedintele sud-coreean Lee Jae Myung, pe teme de interes comun.
„A fost un pas excelent în dezvoltarea în continuare a parteneriatului nostru strategic solid. Am purtat o discuţie substanţială pe teme de interes reciproc pentru relaţiile noastre şi am abordat dinamica excelentă a dialogului bilateral şi cele mai recente evoluţii în cooperarea noastră sectorială, în special în domeniul energiei nucleare civile şi al industriei de apărare”, a transmis şeful statului.
Nicuşor Dan a subliniat că prioritatea imediată rămâne aplicarea prevederilor din Declaraţia Comună privind Consolidarea Parteneriatului Strategic România- Republica Coreea, semnată în aprilie 2024, cu obiectivul de a „aduce o valoare adăugată concretă în relaţiile noastre bilaterale”.
» Citește continuarea pe pagina autorului



