News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Jeffrey Judd Jones, unul dintre cei 3 americani uciși recent în Ucraina

Jeffrey Judd Jones este unul dintre cei trei americani uciși recent în timp ce luptau în Ucraina, potrivit unei declarații a familiei, furnizată la CNN de tatăl său, Howard Jones.

Lupte pe frontul din UcrainaFoto: Muhammed Enes Yildirim / AFP / Profimedia

„Familia și prietenii lui Jeff sunt mândri de contribuțiile și sacrificiul lui Jeff pentru poporul ucrainean”, se arată în declarația scrisă.

  

Bărbatul de 48 de ani a fost ucis de explozia unui obuz de mortier pe 31 iulie, a precizat Jones.

„Jeff călătorise de două ori în Ucraina pentru a ajuta poporul ucrainean, în special copiii. Jeff a sprijinit eforturile umanitare și apoi a servit într-o echipă de medici voluntari în apropierea frontului în 2022 pentru a adăuga mai mult scop vieții sale”, a spus Jones în declarația scrisă.

El a precizat că fiul său a fost rănit pentru prima dată în 2022, când un proiectil de artilerie a lovit o clădire și a petrecut cinci zile într-un spital ucrainean. „În ciuda experiențelor anterioare ale lui Jeff de a servi pe front, Jeff era hotărât să îi ajute pe ucraineni, așa că s-a întors în Ucraina în aprilie 2023”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Apple AirPods Max primesc audio lossless și latență ultra-redusă pentru muzică, jocuri și livestreaming

Redacția

Proiectul de desfiinţare a SIIJ – miercuri, în dezbaterea Comisiei juridice din Senat

Redacția

Medic ginecolog, trimis în judecată după ce a fost prins în flagrant când încasa o mită de 500 de lei

Redacția
Încarcă...