
În conferința de presă ce a avut loc ieri, primarul Marius Pintilie a explicat, la interpelarea unui cetățean, care este situația proiectelor de investiții ce vizează infrastructura sportivă din Municipiul Pașcani. Unul dintre cele mai așteptate obiective de către pășcăneni: bazinul de înot, este aproape de ordinul de începere a lucrărilor, fiind necesar un aviz de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Iași.
Investiția este derulată de Compania Națională de Investiții, instituție care are în plan și construirea unei baze sportive, pe fostul teren de fotbal Siretul, la Pașcani.
Tot în intenția administrației locale este și reabilitarea pistei de atletism de la CSM Pașcani și amenajarea a 5 terenuri de sport.
„La bazin s-a redepus documentația la ISU și așteptăm ca să vină autorizație, iar în primăvară constructorul să se apuce de muncă. Nu împiedicăm cu nimic, am ajutat cât am putut pe acest subiect la baza sportivă tip 1, toată documentația este astăzi la CNI completă. Anul trecut am avut câteva hotărâri de consiliu local până ce am reușit să rezolvăm adresa poștală, cu cartea funciară, cu rectificările, cu tot ce este. Iar la pista de atletism, am păstrat pe bugetul anului 2023, bani pentru studiul de fezabilitate care trebuia făcut din 2022. Nu erau complete documentațiile referitoare la cartea funciară de la Stadionul CFR. Documentația s-a corectat, acuma urmează ca să dea comandă cei de la CSM de studiu de fezabilitate, iar Primăria prin bugetul local va asigura finanțarea. În momentul în care Sf-ul va fi gata, vom ajunge cu el pe masa consiliului local. În continuare avem 5 terenuri de sport pe raza municipiului Pașcani, proiect votat cu indicatori tehnico economici în luna noiembrie, anul trecut, și sper eu ca în februarie să scoatem la licitație cele 5 terenuri de sport de pe raza municipiului Pașcani”, a explicat Marius Pintilie, primarul Municipiului Pașcani.



