RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Importatorii auto, vizați de controale. Investigație privind o înțelegere „nocivă care prejudiciază clienții”

Service auto / Foto: Daniel Caluian / Dreamstime.com

Service auto / Foto: Daniel Caluian / Dreamstime.com

Consiliul Concurenței a anunțat marți că a efectuat inspecții inopinate la sediile celor șase importatori auto, în cadrul unor investigații declanșate din oficiu. Autoritatea are suspiciuni că anumite prevederi contractuale ar putea determina proprietarii să realizeze operațiuni de întreținere a autovehiculelor și anumite lucrări de reparare a acestora, care nu sunt acoperite de garanție, doar în rețeaua autorizată a importatorilor și/sau folosind doar piese de schimb de origine, sub sancțiunea pierderii garanției autovehiculului.

Autoritatea de concurență spune că deține indicii cu privire la existența unor înțelegeri între cei șase importatori auto și membrii rețelelor lor autorizate de dealeri și reparatori auto, înțelegeri care au aptitudinea de a restricționa accesul concurenților (unități de reparații auto din afara rețelei autorizate și/sau distribuitori de piese de schimb de calitate echivalentă) la clienți, pe piețele pe care aceștia își desfășoară activitatea.

  

Astfel, Consiliul Concurenței are suspiciuni că anumite prevederi contractuale ar putea determina proprietarii să realizeze operațiuni de întreținere a autovehiculelor și anumite lucrări de reparare a acestora, care nu sunt acoperite de garanție, doar în rețeaua autorizată a importatorilor și/sau folosind doar piese de schimb de origine, sub sancțiunea pierderii garanției autovehiculului.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rusia l-a demis pe comandantul Districtului Militar de Vest al armatei

Redacția

O pisică americană a supraviețuit o săptămână într-o cutie de carton Amazon, unde s-a băgat de una singură, înainte de a fi reunită cu stăpânii ei

Redacția

Muzica ne face să ne mișcăm chiar și atunci când nu ne place

Redacția
Încarcă...