
Patru imobile din Paşcani au fost incluse în Programul Naţional de reabilitare termică, iar proiectul care prevede aceste lucrări a fost aprobat astăzi, în şedinţa de Consiliu Local. Cele care au fost selectate îndeplineau condițiile de legale, spune viceprimarul Vasile Axinte.
Programul urmăreşte reducerea consumului de energie pentru încălzirea blocurilor de locuinţe construite până în anul 1990. Dintre cele 19 asociaţii de proprietari din Paşcani, doar şase au depus solicitare de înscriere, dintre care patru au avut documentaţia completă, fiind acceptate: bloc C5 scara A, strada Mihail Kogălniceanu, bloc C5 scara B, strada Mihail Kogălniceanu, Asociaţia Casa Mea, bloc P9 scara A, strada Dragoş Vodă și bloc K1, strada Grădiniţei, nr.28, bloc K1.
Programul local de reabilitare termică a blocurilor din Paşcani a fost aprobat printr-o hotărâre de Consiliu Local din 10.03.2009. Până acum au fost reabilitate T6 şi T7 de pe strada Moldovei şi a fost finalizată documentaţia tehnică pentru blocul K1, strada Grădiniţei.
Urmează ca administraţia locală să realizeze proiectele tehnice, studiul de fezabilitate şi licitaţia, iar dosarul va fi depus la minister pentru a primi finanţare. Aceasta se sigură după cum urmează: 50% de la bugetul de stat, 30% din bugetul local, iar restul din fondurile asociaţiilor de locatari.
Viceprimarul Vasile Axinte a susținut că, pentru a intra în acest program, este foarte important ca locatarii să fie constituți în Asociațiii de Proprietari.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


