
Pășcănenii care doresc să-și amenajeze spațiul din fața blocului, sunt ajutați de administrația locală. Trebuie să depună o cerere la Primărie și vor primi răsaduri de flori de la seră. Viceprimarul municipiului Pașcani, Cristian Rățoi a precizat în cadrul conferinței săptămânale de presă, că doar până la finalul lunii martie cererile pot fi depuse, după această dată nu vor mai fi luate în calcul.
” Îi rog pe locuitorii municipiului Pașcani, că până la data de 31 martie să depună la primărie cerere pentru înfrumusețare a spațiilor verzi care sunt pe domeniul public, în apropierea locuințelor dumnealor. Mă refer chiar la cei care locuiesc și la blocuri şi la case. În acest an, spre deosebire de alți ani, cererea care depășește data de 31 martie, nu va fi onorată, pentru că sunt destule spații verzi în Pașcani, unde să plantăm, va fi făcută toată zona centrală. Vrem să ajutăm pe cine dorește, dar și pășcănenii să înțeleagă că trebuie să respecte această dată pentru că și noi ne planificăm activitatea, chiar și materialul răsădit,” a declarat viceprimarul Cristian Rățoi.
Răsadurile de flori se pot acorda persoanelor fizice, juridice, și Asociațiilor de Proprietari, pe baza unei cereri depuse la Ghișeul Unic, din cadrul Primăriei Pașcani, până pe data de 31 martie. Trebuie să precizeze nume, adresa, suprafața pe care vrea să o planteze și un nr. de contact pentru a fi sunat de personalul de la seră să ridice florile


