RCAST.NET
Național

Fernando Alonso, penalizat – Schimbările produse în ierarhiile din Formula 1

​Fernando Alonso a fost penalizat cu 20 de secunde de comisarii FIA, iar ibericul va încheia oficial Grand Prixul din Australia pe locul 8 (pe pistă încheiase ziua pe 6). Această decizie a dus atât la modificarea clasamentului cursei de pe Albert Park, dar și a ierarhiilor piloților și a constructorilor.

Fernando AlonsoFoto: DPPI / Panoramic / Profimedia

Conform siteului oficial al Formulei 1, Alonso a fost găsit vinovat pentru accidentul suferit de George Russell (Mercedes) în ultimul tur al Grand Prixului din Australia.

Dacă inițial Alonso încheiase ziua pe 6, el a fost retrogradat după penalizarea de 20 de secunde pe locul 8.