Cea mai accelerată scădere de populație înregistrată la recensământul din 2022 s-a înregistrat în județele din Muntenia, cu excepția zonei București – Ilfov, arată sociologul Barbu Mateescu într-o scurtă analiză publicată pe facebook.
Recensământul a indicat că populația stabilă a României a scăzut cu circa 1,1 milioane de locuitori față de 2011, până la 19,05 milioane de persoane.
”61% din pierderea aceasta este în Muntenia – exclusiv București llfov, despre care spuneam că a rămas la fel. Deci Oltenia, județele Bărăganului și Dobrogea (…) Aproape toate județele au scăzut ca populație, dar în cele rurale, fără universități, în special în sud, e uluitor ce s-a întâmplat. Toată lumea – mai puțin Bistrița Năsăud și Suceava – a luat liftul în jos, dar vitezele sunt foarte diferite”, a scris Barbu Mateescu.
”Oltenia e mai *mică* cu un oraș de 200 de mii de locuitori”, mai spune Mateescu.
Reamintim că procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, comparativ cu 10 ani în urmă (recensământul din 2011), remarcându-se creșterea ponderii populației vârstnice (de 65 ani și peste), potrivit datelor recensîmântului.
Indicele de îmbătrânire demografică s-a depreciat cu aproape 20 de puncte procentuale,
» Citește continuarea pe pagina autorului


