RCAST.NET
Național

EURO 2024. Serbia smulge un egal cu Slovenia, în ultima fază a meciului. Gol după ce expiraseră minutele de prelungire anunțate

Selecţionatele Sloveniei şi Serbiei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), joi, pe Football Arena din Munchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Serbia a egalat in extremis, prin Luka Jovic (90+6), după ce slovenii au deschis scorul prin Zan Karnicnik (69).

Slovenia a fost la doar câteva secunde de a obţine prima sa victorie la EURO, însă în cele din urmă eforturile Serbiei de a egala au fost răsplătite, într-un meci tensionat, arbitrat de românul Istvan Kovacs.

Echipa antrenată de Matjaz Kek, care venea după un egal cu Danemarca (1-1), a avut primele oportunităţi ale partidei, dar Rajkovic a fost la post la şuturile lui Cerin (4) şi Mlakar (8).

Prima şansă a echipei antrenate de Stojkovic a fost ratată de Vlahovic, care nu l-a putut învinge pe Oblak cu o lovitură de cap (27). Serbia a trecut pe lângă gol şi în min. 31, când Mlakar a respins cu dificultate din faţa lui Mitrovic la un corner.

Slovenia a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, la pătrunderea lui Elsnik (38), care a şutat în bară, Sesko reluând apoi lângă poartă.