Veste bună pentru elevi prin programul guvernamental „Cornul şi laptele”.

Elevii şi preşcolarii din Judeţul Iaşi vor primi produsele incluse în Programul guvernamental „Cornul şi laptele” din prima zi a anului şcolar 2014-2015. În Judeţul Iaşi sunt 96.303 beneficiari ai acestui program, contractele urmând a se desfăşura pe toată durata anului şcolar. „Dacă în multe judeţe sunt probleme în ceea ce priveşte Programul <<Cornul şi laptele>>, în Judeţul Iaşi toţi elevii şi preşcolarii incluşi în acest program vor primi, din prima până în ultima zi a anului şcolar, lapte şi corn”, a declarat dl. Cristian ADOMNIŢEI. Beneficiarii acestui program sunt elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat şi privat, precum şi pentru copiii preşcolari din grădiniţele de stat şi private cu program normal de 4 ore. Atât pentru furnizarea, transportul şi distribuţia de produselor lactate, cât şi a celor de panificaţie, licitaţiile au fost împărţite în două loturi (lot I – Zona Paşcani – Târgu Frumos – Hârlău – Podu Iloaiei şi lot II – Zona Iaşi).
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


