RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Echipajul feminim 8+1 al României a câștigat aurul la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, la Campionatele Europene de la Szeged (Ungaria).

România (Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria-Ştefania Petreanu), care a fost pe locul secund la 500 şi 1.000 de metri, a preluat apoi conducerea şi s-a impus cu timpul de 06 min 32 sec 00/100, în faţa echipajelor din Marea Britanie (06:35.16) şi Italia (06:37.41).

Tot duminică, Andrada-Maria Moroşanu s-a clasat pe locul patru în proba de schiff simplu feminin, cu timpul de 08 min 37 sec 65/100. Victoria a revenit sârboaicei Jovana Arsic (08:23.42), argintul a fost câştigat de germanca Alexandra Foester (08:28.16), iar pe locul al treilea s-a clasat cehoaica Alice Prokesova (08:34.97).

România a încheiat pe locul secund în clasamentul final, cu opt medalii, patru de aur, două de argint şi două de bronz, fiind devansată de Marea Britanie (8-1-1), dar terminând înaintea Italiei (2-3-3), a Norvegiei (2-0-1), a Germaniei (2-5-1) etc.

  

Sâmbătă, România a obţinut trei medalii, una de aur, una de argint şi una de bronz. Aurul tricolorelor a fost obţinut la dublu vâsle,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cîţu, despre şansele României de a intra în Schengen, când avioanele traficanţilor intră în ţară nedetectate: Am propus să ducem această discuţie în CSAT

Redacția

Novak Djokovic, numărul 2 mondial în clasamentul ATP, a fost eliminat surprinzător în turul al treilea al US Open

Redacția

Alianţa Maghiară din Transilvania, acuzații la adresa guvernanților, după rezultatele recensământului: Un genocid tăcut

Redacția
Încarcă...