RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Declinul cognitiv apare mai devreme la persoanele cu insuficiență cardiacă

Declinul cognitiv apare mai devreme la persoanele cu insuficiență cardiacă. Peste șase milioane de americani trăiesc cu insuficiență cardiacă, iar un nou studiu sugerează că aceștia sunt expuși unui risc crescut de pierdere accelerată a capacităților cognitive.

Cercetarea, condusă de Michigan Medicine, a analizat evoluția cognitivă a aproape 30.000 de adulți de-a lungul timpului, comparând persoanele care au dezvoltat insuficiență cardiacă cu cele care nu au avut această afecțiune.

Declinul cognitiv apare mai devreme la persoanele cu insuficiență cardiacă. Rezultatele au arătat că diagnosticul de insuficiență cardiacă este asociat cu un declin semnificativ al funcției cognitive, care continuă să se agraveze în timp. De fapt, în doar șapte ani de la diagnosticare, persoanele afectate îmbătrânesc cognitiv echivalentul a 10 ani.

Studiul a fost publicat în revista Circulation: Heart Failure.

  

Declinul cognitiv apare mai devreme la persoanele cu insuficiență cardiacă

Insuficiența cardiacă este o afecțiune cronică, care necesită ca pacienții să urmeze instrucțiuni detaliate, să-și monitorizeze simptomele și să gestioneze mai multe medicamente. Faptul că observăm acest declin cognitiv accentuat ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru medici: evaluarea funcției cognitive ar trebui să fie o parte esențială a planului de tratament”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

În 11 școli din București elevii vor învăța în trei schimburi, cu o durată a cursurilor micșorată

Redacția

România-Ucraina 3-0 la Euro 2024. Bogdan Stelea: Calificarea nu e rezolvată. Poți să bați acum 3-0 și te poți duce acasă

Redacția

Opoziţia critică rectificarea bugetară.  Năsui: „Guvernul ar fi trebuit să scadă cheltuielile, nu să le crească”. Simion: „Asistăm la o uriaşă schemă de tip ponzi”

Redacția
Încarcă...