News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ciolacu: Sunt șanse ca România să intre în spațiul Schengen. Așteptăm reacția Olandei

Premierul Marcel Ciolacu a declarat într-o conferință de presă, susținută la Washington că sunt șanse ca România să intre în spațiul Schengen, în următoarea perioadă, însă nu a avansat o dată clară, subliniind că sunt purtate discuții atât cu statele din UE, dar și partenerii de la Bruxelles.

Marcel Ciolacu a transmis că România mai are șanse la aderarea la spațiul Schengen

Marcel Ciolacu a transmis că România mai are șanse la aderarea la spațiul Schengen

Întrebat dacă a cerut sprijinul americanilor pentru a pune presiune pe Austria cu privire la intrarea în spațiul Schengen, Marcel Ciolacu a transmis că marți nu era cazul ca România să forțeze un vot.

  

„Nu puteam fi pe ordinea de zi decât dacă doream să forțăm un vot pe care l-am fi cunoscut dinainte, nu neapărat votul Austriei împotriva României. Am fi cunoscut foarte clar votul Olandei împotriva Bulgariei. Procedura în Olanda este mai complicată decât în România. Trebuie un vot prin Parlament. Deci se merge cu mandat din partea Parlamentului pentru a vota într-un Consiliu European.”

Premierul a afirmat că sunt șanse ca România să intre în spațiul spațiul de liberă circulație, în urma unui posibil vot al Comisiei Europene. „Sunt șanse și am avut discuții și în Spania,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rezultate alegeri 2024. Clotilde Armand acuză PSD și PNL de fraudă electorală: Au mai dispărut 1.000 de voturi. Marcele, ți-am zis că nu te pricepi la matematică

Redacția

Campionatele Europene de canotaj de la Plovdiv: România a câștigat sâmbătă șase medalii, din care trei de aur

Redacția

Iohannis: MCV s-a încheiat astăzi pentru România

Redacția
Încarcă...