News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

China acuză UE că impune BARIERE comerciale /Comisia Europeană: Regulamentul Subvențiilor are rolul de a garanta ”concurență loială”

Comisia Europeană a respins, joi, acuzațiile Administrației de la Beijing privind restricțiile impuse companiilor chineze care beneficiază de subvenții, Bruxellesul justificând acțiunile prin asigurarea unui mediu concurențial corect.

Ministerul chinez al Comerțului a criticat, joi, Regulamentul UE al Subvențiilor Străine. Ancheta Beijingului stabilește că aplicarea acestui Regulament este discriminatorie față de companiile chineze, denunțând o abordare arbitrară față de țările terțe.

”Este vorba de o implementare selectivă, cu scopul impunerii de bariere asupra comerțului și investițiilor”, anunță Ministerul chinez al Comerțului, conform grupului media Bloomberg.

Călin GEORGESCU a plecat la „instituțiile internaționale europene”: „Eu voi duce personal această apărare a drepturilor noastre democratice” S-a semnat contractul de consultanță pentru recrutarea viitorilor șefi ai AMEPIP. Care sunt condițiile obligatorii pentru candidați

  

De altfel, Administrația de la Beijing a anunțat că va analiza posibilitatea adoptării unor ”măsuri de retorsiune”.

Uniunea Europeană respinge acuzațiile

Comisia Europeană a justificat Regulamentul privind Subvențiile prin necesitatea asigurării unor standarde concurențiale corecte.

”Nu avem de făcut comentarii foarte specifice asupra acestui raport. Ceea ce vă pot spune este că Regulamentul este conceput pentru a garanta o concurență loială între companii și statele membre, dar și pentru a permite Comisiei Europene să remedieze distorsiunile cauzate de subvențiile acordate de guverne din afara UE”, a declarat joi, într-o conferință de presă, Lea Zuber,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Statele membre UE sunt de acord cu taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. Ce au discutat miniștrii de resort la Bruxelles

Redacția

Statele Unite continuă eforturile pentru un ARMISTIȚIU în Fâșia Gaza, pe fondul protestelor din Israel

Redacția

VIDEO | Un individ a deschis focul într-un centru comercial din orașul suedez Malmo. Mai multe persoane au fost rănite

Redacția
Încarcă...