Un caz de o cruzime inimaginabilă a șocat Spania. Un cetățean român, N. A., în vârstă de 25 de ani, și-a ucis iubita minoră, cu care avea un copil.
După crimă, tânărul a dezmembrat cadavrul, după care a împrăștiat rămășițele fetei prin orașul Sevilla.
El a recunoscut în fața autorităților că a strangulat-o pe iubita sa, iar instanța a decis, pe 13 iunie 2021, arestarea preventivă a românului. Cazul urmează să fie judecat începând cu 16 octombrie de către Tribunalul din Sevilla, iar procurorii cer mai bine de 14 ani de închisoare pentru cetățeanul român.
Cum s-a întâmplat totul
Teribila crimă a avut loc în Sevilia, iunie 2021. Tânăra, Rocío Caíz, de 17 ani, a mers la locuința fostului ei iubit pentru a-i cere banii pentru pensia de întreținere a copilului minor pe care îl au împreună, arată Adevărul.
În rechizitoriu se arată că între cei doi a izbucnit o ceartă, legată de refuzul tinerei de a relua relația cu românul, în timpul căreia inculpatul, „folosindu-se de un cordon de pantalon (curea) și, după ce s-a plasat în spatele (minorei), i-a înconjurat gâtul și, cu intenția de a-i curma viața, a exercitat o presiune constantă asupra acestuia” până când fosta sa parteneră „a leșinat”,
» Citește continuarea pe pagina autorului


