News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Avocatul Poporului atacă la CCR legea care pedepseşte incitarea la ură pe considerente politice

Weber atrage atenţia că decizia-cadru venită din partea autorităţilor europene, care a stat la baza modificării legislaţiei române în acest sens, reglementează „numai criteriile de rasă, culoare, religie, descendenţă sau origine naţională sau etnică”.

„Incriminarea faptei de incitare a publicului, prin orice mijloace, la violenţă, ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane sau împotriva unei persoane pe motiv că face parte dintr-o anumită categorie de persoane definită pe criteriul opiniei politice îngrădeşte libertatea de exprimare, fragilizează pluralismul ideilor şi concepţiilor, constituind o veritabilă cenzură a opiniilor”, motivează Renate Weber în sesizarea trimisă marţi către Curtea Constituţională.

Avocatul Poporului mai arată că decizia-cadru a Consiliului European nu împiedică autorităţile române să extindă sancţiunile pentru incitarea la ură, discriminare sau violenţă şi către zona convingerilor politice, însă punctează că „aceste categorii de fapte au fost deja incriminate penal prin OUG nr. 31/2002 privind interzicerea organizaţiilor, simbolurilor şi faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob şi a promovării cultulu

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Elena Lasconi, despre decizia lui Nicușor Dan de a candida la prezidențiale: „Eu nu înţeleg calculul pe care l-a făcut”

Redacția

Conor McGregor a trimis la urgențe mascota unei echipe NBA în timpul unui moment publicitar

Redacția

Volkswagen: livrări totale de 1,5 milioane de electrice

Redacția
Încarcă...