RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Au fost aprobați indicatorii tronsonului Bacău – Pașcani

Indicatorii Tronsonului Bacău-Pașcani au fost avizați astăzi de Consiliului Tehnico-Economic al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, a anunțat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.

Sectorul de autostradă cuprins între Bacau și Pașcani va avea o lungime de 77,39 de km și va traversa județele Bacău, Neamț și Iași. Pentru stabilirea traseului și a soluțiilor tehnice s-au realizat

  • 653 de foraje geotehnice cu adâncimi cuprinse între 6 m și 30 m
  • 255 de profile geofizice de tipul tomografiilor geoelectrice și seismice
  • 80 de investigații geotehnice dinamice tip super-greu.

Potrivit Studiului de Fezabilitate, pe traseul autostrăzii Bacău-Pașcani se vor construi:

  • 112 Poduri, Pasaje, Viaducte, Structuri casetate
  • 9 Noduri rutiere
  • 4 Parcări securizate
  • 4 Parcări de scurta durat
  • Un Centru de Întreținere și Coordonare
  • 50 de Spații de încărcare pentru autoturisme electrice
  • 140 de hectare de perdele forestiere cu rol de protecție.

Finanțarea pentru construcția Autostrăzii Bacău-Pașcani va fi asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

  

telem.ro

Related posts

Exercițiu al pompierilor pășcăneni în cazul producerii unui incendiu la Parcul Eolian Ruginoasa (FOTO)

Redacția

Lucrările de plombare din municipiu se întind până la jumătatea lunii august. Iată explicația viceprimarului Axinte!

Oana

Furnizarea apei potabile este întreruptă în cartierul Blăgești din municipiul Pașcani

Redacția
Încarcă...