News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Alte trei persoane au fost condamnate la moarte în Iran pentru că au protestat după moartea Mahsei Amini, tânăra care nu a purtat ”corect” vălul islamic

Alte trei persoane inculpate pentru implicarea lor în manifestaţiile din Iran au fost condamnate la moarte miercuri, numărul lor total ajungând la cinci de la începutul manifestaţiilor, a anunţat agenţia Autorităţii judiciare Mizan Online, preluată de AFP.

Iranul este teatrul a numeroase manifestaţii de la moartea, pe 16 septembrie, a Mahsei Amini, o kurdă de 22 de ani arestată pentru încălcarea codului vestimentar strict care obligă femeile să poate vălul islamic în public. Autorităţile denunţă „revolte” şi au arestat sute de persoane.

Din cele trei persoane condamnate miercuri, una a intrat cu maşina în poliţişti omorându-l pe unul dintre ei, a doua a rănit un agent de securitate cu o armă albă şi a treia a încercat să blocheze circulaţia şi „să semene teroare”, potrivit actelor acuzării.

DPA, care citează agenţia iraniană Fars, scrie că respectivele pedepse cu moartea pot fi atacate cu recurs.

  

Aceste pedepse cu moartea ridică la cinci numărul celor condamnaţi la pedeapsa capitală de la începutul manifestaţiilor.

Procesul celor cinci pers

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Fostul fotbalist Roberto Baggio a fost bătut şi jefuit în casă, în timpul meciului Italiei cu Spania de la Euro 2024

Redacția

Agentul ICE care a omorât femeia din Minneapolis a fost identificat ca fiind un veteran cu 10 ani de experiență în domeniul aplicării legii

Redacția

AUR invită sindicatele din sistemul public la consultări. Claudiu Tîrziu: Guvernul Cîţu încearcă să introducă vaccinarea obligatorie pe uşa din dos

Redacția
Încarcă...