News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

A murit Florin Brătescu, primul crainic al Televiziunii Române

Florin Brătescu, primul crainic bărbat al Televiziunii Române, a murit la vârsta de 90 de ani, a anunțat TVR.

Florin BrătescuFoto: captura foto

În 16 august 1957, Florin Brătescu s-a angajat ca operator-radio angajat la Radiodifuziune. Numele său a ajuns să fie legat de începutul televiziunii în România după ce, la scurt timp de la primul semnal TV din noile studiouri aflate în strada Moliere, Florin Brătescu a fost transferat (ianuarie 1958) la nou-înfiinţata instituţie, în funcţia de crainic, conform TVR.

  

„Iniţial, la TVR, erau doar femei, dar la un moment dat s-au gândit să bage şi voce de bărbat, așa că s-au gândit să mă trimită la televiziune. (…) M-am dus la TV, am realizat jurnale. TVR-ul se mutase în Moliere şi avea o emisiune „În fața hărţii”. Într-una dintre emisiuni, prezentatoarea nu a putut veni în emisie. Cu 30 de minute înainte, mi s-a pus un text în brațe, m-au dus la machiaj şi am intrat pe post, nimeni nu știa cine sunt. După ce am intrat pe sticlă, am rămas o perioadă în faţa camerelor”, povestea Florin Brătescu într-un interviu.

El a dedicat aproape patru decenii Televiziuni Române,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dana Budeanu publică fotografii cu un lider marcant al PNL și George Simion, acuzat de liberali că e omul rușilor. Reacția lui Silviu Mănăstire

Redacția

Premierul Ciolacu, despre aderarea la Schengen: ”Eu nu o să accept ipocrizia domnului cancelar. România ține spatele frontului din Ucraina/ România și Polonia contează enorm geostrategic”

Redacția

Rețelele de socializare, în sesiune: Cum au făcut studenții haz de necaz pe TikTok de cea mai stresantă perioadă din an

Redacția
Încarcă...