News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

A fost câștigată prima medalie olimpică de aur, la Milano Cortina 2026. Vezi cursa care a impresionat audiența

Schiorul Franjo von Allmen (Elveția) a câștigat proba masculină de coborâre de sâmbătă, în cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina 2026. El a terminat cursa într-un minut și 51 secunde, având un avans de 70 de sutimi în fața lui Marco Odermatt, concurentul care a avut un debut favorabil.

El a devenit primul campion olimpic medaliat cu aur de la olimpiada de iarnă din Italia după ce a încheiat pe primul loc la proba principală a schiului alpin, pe pârtia de la Bormio, unde i-a depășit pe concurenții italieni Giovanni Franzoni (+0,20) și Dominik Paris (+0,50).Favoritul Marco Odermatt a ratat clasarea pe podium (+0,70).

  

Născut pe 24 iulie 2001,  la Berna, el a debutat la Cupa Mondială din 2023.  În ianuarie 2024 a efectuat primul slalom super uriaș. Prima victorie pentru slalom super uriaș a obținut-o în ianuarie 2025.

Ion Cristoiu: „S-a născut o bătălie între SUA și UE de care Nicușor Dan nu e conștient” Viețile acestor 3 zodii se vor schimba de la 1 martie 2026. Nativii care vor avea o primăvară de vis

El a mai  obținut două medalii de aur la Campionatele Mondiale din Sallbach de anul trecut. Acum, el este primul concurent olimpic medaliat cu aur la olimpiadele de iarnă de la Milano-Cortina, scrie ESPN.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Autoritățile din Italia vor să limiteze încălzirea pe timpul iernii. Măsura are ca scop scăderea cantităţii de gaz folosit în ţară

Redacția

Reforma PENSIILOR în Franța: Ministrul Economiei vrea „să reechilibreze nivelul de trai între salariați și pensionari”

Redacția

Povestea mamei care a stat 20 de ani în închisoare, NEVINOVATĂ, acuzată că și-a sufocat copiii. Gena fatală care le-a cauzat moartea

Redacția
Încarcă...