RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
CulturăEvenimentLocal

Ziua Culturii Naționale sărbătorită la Casa de Cultură „Mihail Sadoveanu” Pașcani (FOTO, VIDEO)

YouTube video

Casa Municipală de Cultură „Mihail Sadoveanu” din Pașcani a găzduit astăzi, 15 ianuarie 2026, o manifestare culturală dedicată Zilei Culturii Naționale și aniversării nașterii poetului Mihai Eminescu. Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Liceul Teoretic „Miron Costin”, Colegiul Național „Mihail Sadoveanu” și trupa de teatru „Prometeu”. 

Programul a cuprins recitaluri de poezie, momente muzicale și intervenții tematice dedicate operei eminesciene. Activitățile au început la ora 11:00, în sala „Arcadia” a instituției. 

Manifestarea a fost moderată de profesoara Emilia Albu, reprezentantă a Liceului Teoretic „Miron Costin” Pașcani. Participarea la eveniment a fost gratuită, în limita locurilor disponibile. 

Related posts

Turiştii care vor să meargă la munte sau în Bucovina, de Paşte, încă mai găsesc locuri disponibile

Redacția

Răsturnare de situaţie! Toţi pelerinii din România sunt lăsaţi să se închine la moaştele Sfintei Parascheva!

Redacția

Bucurie duhovnicească pentru credincioșii din Massa | PS Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Redacția
Încarcă...