News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Zelenski, răspuns lui Lavrov: Moscova a uitat, sau nu a învăţat deloc lecţiile celui de-al doilea război mondial / Lavrov, despre originea lui Zelenski: „Și Hitler avea sânge evreiesc”

Preşedintele Volodimir Zelenski a atras atenția luni că declaraţia ministrului rus de externe Serghei Lavrov, conform căreia liderul nazist Adolf Hitler avea origini evreieşti, arată că Moscova a uitat, sau nu a învăţat deloc lecţiile celui de-al doilea război mondial, scrie ndtv.com, care citează Reuters.

„Nu am cuvinte… Nimeni nu a auzit vreo dezminţire sau vreo justificare de la Moscova. Tot ce avem de acolo este linişte….asta înseamnă că liderii ruşi au uitat toate lecţiile celui de-al doilea război mondial”, a spus Zelenski, care este evreu, în mesajul video transmis luni seara. „Sau poate că nu au învăţat niciodată acele lecţii”, a adăugat preşedintele Ucrainei.

Amintim că Serghei Lavrov a declarat duminică, într-un interviu acordat unei televiziuni italiene, că originea evreiască a președintelui Ucrainei „nu neagă existența nazismului în Ucraina, fiindcă şi Hitler avea sânge evreiesc”. El a continuat discursul halucinant spunând că „unii dintre cei mai răi antisemiţi sunt chiar evreii”.

În urma acestor comentarii, Ministerul de Externe israelian l-a convocat pe ambasadorul Rusiei în Israel, Anatoli Viktorov, la o întâlnire să clarifice declarațiile lui Lavrov.

  

De asemenea, ministrul i

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Parisul s-a trezit cu „haină albă”. Ninsoarea de noaptea trecută a acoperit străzile din capitala franceză și împrejurimi

Redacția

Jared Kushner, ginerele lui Donald Trump, după uciderea lui Hassan Nasrallah: „Cea mai IMPORTANTĂ zi din Orientul Mijlociu, de la Acordurile Avraam”

Redacția

Billl Gates, lovitură pentru activiștii de mediu. Se dezice de schimbările climatice și îi îndeamnă pe bogătași să investească în alte domenii

Redacția
Încarcă...