News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Utah devine primul stat din SUA care interzice fluorul din apa potabilă

Utah a devenit vineri primul stat american care interzice adăugarea de fluor în apa potabilă din sistemul public de alimentare, contrar recomandărilor de sănătate publică şi urmând sfatul secretarului de sănătate Robert F. Kennedy Jr, informează agenția EFE, citată de Agerpres.

Legea, semnată joi de guvernatorul statului Utah, Spencer Cox (republican), interzice adăugarea de fluor în sistemele publice de apă şi va intra în vigoare în 7 mai.

Această nouă normativă este în concordanţă cu opiniile lui Robert F. Kennedy Jr., care a susţinut eliminarea fluorului din apa de la robinet, care este un aditiv comun în apa de uz domestic de peste 80 de ani în Statele Unite.

Alte state precum Dakota de Nord, Tennessee şi Montana au introdus, de asemenea, legi împotriva adăugării de fluor în apă.

  

În doze adecvate, fluorul, un mineral natural care se găseşte şi în sol şi în unele alimente, contribuie la întărirea oaselor şi a dinţilor, însă un consum excesiv poate duce la fluoroză, care are efectul contrar, fragilizând şi făcând casante oasele şi dinţii.

Centrul pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC) afirmă pe site-ul său web că adăugarea de fluor în apa comunitară este „o strategie fundamentală” pentru prevenirea cariilor în SUA şi o modalitate „practică,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Zona euro scapă de recesiune, inflația se menține la 2,4%

Redacția

Statele Unite nu sunt pregătite pentru un război global, avertizează o comisie a Congresului american

Redacția

„Este o nenorocire că am pierdut 7 miliarde de euro din PNRR” / Ce spune ministrul Finanțelor despre fondurile europene

Redacția
Încarcă...