
Conducerea Spitalului Municipal de Urgență Pașcani a anunțat că prioritatea actuală în schema de personal este angajarea unui medic cardiolog. Deși postul este vacant de un an, pacienții care suferă de afecțiuni ale inimii continuă să beneficieze de asistență medicală în cadrul unității, fiind preluați de secția de Medicină Internă.
Precizările au fost făcute de managerul unității medicale, Ionuț Cîmpeanu, și de medicul urgentist Alina Elena Miron, în cadrul emisiunii „În stil sănătos”, difuzată de postul de televiziune Actualitatea TV, miercuri, 22 ianuarie.
Alina Elena Miron, medic în cadrul Compartimentului de Primiri Urgențe (CPU), a detaliat procedurile medicale aplicate pacienților cardiaci care ajung la spital. Aceasta a explicat că la urgențe se prezintă frecvent persoane cu „valori tensionale foarte mari” sau cu „fenomene de insuficiență cardiacă decompensată”, situații în care tratamentul de acasă nu mai funcționează sau nu a fost respectat.
De asemenea, medicul Alina Elena Miron a clarificat procedura pentru cazurile care depășesc competența spitalului. De exemplu, în situația unui pacient comatos cu hemoragie intracraniană depistată la computerul tomograf, este necesar transferul imediat către Neurochirurgie la Iași, deoarece spitalul din Pașcani nu dispune de această specialitate. Procedura implică contactarea medicilor din Iași, transferul imaginilor medicale și obținerea avizului pentru transportul cu ambulanța sau elicopterul.
În ceea ce privește gestionarea pacienților cardiaci care necesită internare după stabilizarea în CPU, managerul Ionuț Cîmpeanu a precizat că soluția actuală este un compartiment dedicat în cadrul secției de Medicină Internă.
Acesta a confirmat că spitalul nu are un medic cardiolog de peste un an, deși postul a fost scos la concurs de două ori. La una dintre sesiuni a existat un candidat înscris, dar acesta nu s-a prezentat la examen. Ionuț Cîmpeanu a subliniat că spitalul este dispus să ofere facilități pentru a atrage un specialist. Dacă se va găsi un candidat, spitalul și autoritățile locale sunt dispuse să subvenționeze transportul sau să sprijine relocarea medicului în Pașcani. Deși, majoritatea medicilor din spital fac naveta, nefiind considerată un impediment major.
Conducerea spitalului continuă demersurile de recrutare, inclusiv prin colaborarea cu Universitatea de Medicină și Farmacie din Iași, pentru a completa echipa medicală și a răspunde nevoilor i. Potrivit managerului Ionuț Câmpeanu, acesta susține că universitățile de profil nu mai produc la fel de mulți absolvenți pe această specialitate ca în trecut. În plus, puținii specialiști disponibili sunt rapid ofertați de mediul privat sau preferă să rămână în spitalele din marile centre universitare
Managerul a promis că va face „eforturi mai consistente” pentru a rezolva această lipsă, menționând totodată că spitalul caută specialiști și pentru alte domenii, precum psihiatrie (pentru Ambulatoriu) și oftalmologie .


