News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sport

Rusia a pierdut finala olimpică la hochei în faţa Finlandei, care a cucerit primul astfel de titlu din istorie

Finlanda a câştigat primul titlul olimpic la hochei după ce a învins echipa Comitetului Olimpic al Rusiei – denumirea sub care sportivii ruşi au concurat la Olimpiada de Iarnă de la Beijing 2022, informează BBC.

Finlanda a învins cu 2-1 echipa Rusiei, care era campioana en-titre, şi câştigat astfel medalia de aur la hochei la Jocurile Olimpice

„Astăzi suntem cea mai bună echipă de hochei a lumii”, a declarat, citat de BBC, hocheistul finlandez Harry Pesonen

Finlanda a mai ajuns în finala olimpică la ediţiile din 1988 (Calgary) şi Torino (2006), dar a pierdut în faţa Cehiei, respectiv a Suediei.

  

„E un moment incredibil de emoţionant. E visul meu de când eram copil. O medalie de aur la Olimpiadă e ceva ireal”, a spus portarul finlandez Harri Sateri.

Editor : M.L.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Debut cu dreptul în playoff. Știința Miroslava – CSM Kosarom 0-1

Redacția

Atleții de la CSM Pașcani, pe podium! Noua antrenoare de atletism debutează cu 19 medalii la „Memorialul Dorin Melinte”  (FOTO)

Denisa Mădălina Pițel

Prima victorie din acest an pentru CSM Kosarom Pașcani, 3-2 contra Aerostar Bacău

Răzvan Grecu
Încarcă...