RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Revoluțiile Generației Z au zguduit Nepal, Madagascar și Bulgaria. Milioane de tinerii au ieșit în stradă și au spus „NU” corupției în anul 2025

Generația Z a început să dea tonul la nivel global. Mulți dintre votanții americani a acestei generații l-au readus pe Donald Trump la Casa Albă pe 5 noiembrie 2024. În 2025, primele proteste în masă ale generației Z au zguduit multe țări cu conducere autocratică și cu societăți corupte. 

Tinerii generației Z au făcut chemare la revoluție din Bangladesh și Madagascar până în Mexic, iar acum, aceștia au devenit o forță de neoprit, la fel ca milenialii (generația născută între 1981 și 1996) care au aprins revoluțiile Primăverii Arabe din mai multe țări musulmane, „Occupy Wall Street”, revoltele din Turcia și din Hong Kong, protestele „vestelor galbene” din Franța, „Euromaidanul” din Ucraina și demonstrațiile mișcării #REZIST din România.

Primul protest al Gen-Z a eșuat în Thailanda (2020)

Protestele generației Z au raportat însă mai multe succese. Primul mare protest al generației Z a început în Thailanda, pe 23 februarie 2020. Mii de tineri au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva regresiei economice, a desființării unui partid progresist pro-democrație, inegalității, corupției, abuzurilor și extinderea prerogativelor familiei regale.

  

Dispariția sau uciderea unor activiști și  impactul pandemiei COVID asupra economiei au agravat situația.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Un englez a reușit să economisească 10.000 de lire cu o metodă extremă: „Am „îndoit” laptele cu apă ca să-mi ajungă mai mult și am refolosit pliculețele de ceai vechi”

Redacția

Ministrul de externe rus respinge criticile Occidentului în cazul lui Navalnîi

Redacția

Șeful spionajului german: Rusia este pregătită să atace Ucraina, dar nu a decis încă dacă va face acest lucru

Redacția
Încarcă...