RCAST.NET
Sport

Reprezentativa feminină Under 16 a României, a cărei portar este din Pașcani, a câștigat și al doilea joc de la Turneul UEFA de Dezvoltare de la Buftea

Selecționatele României, Slovaciei, Republicii Moldova, Bulgariei și Ungariei joacă între ele, în sistem grupă, câte două reprize de câte 40 de minute.

Dacă două echipe se află la egalitate la finalul partidei, se vor executa lovituri de departajare. Victoria în timpul regulamentar este răsplătită cu 3 puncte, cea obținută după penalty-uri două puncte, iar echipă învinsă după executarea loviturilor de la 11 metri primește un punct. Totuși, conform regulamentului turneului, la final nu se va întocmi clasament.

FEMININ U16 / ROMÂNIA – MOLDOVA 3-0 LA TURNEUL UEFA DE DEZVOLTARE   20.04.2015 – 26.04.2015.

Rezultatele înregistrate până acum: Slovacia – Moldova 6-0, România – Bulgaria 2-0, Ungaria – Bulgaria 7-0.

Echipa României: Năcuță – Pteanc (63 Peter), Moraru (41 Meluță), Bartalis, Krall – D. Grecu (41 Nagy), Diță (59 Boroș), Neacșu – Negrea (41 Mateș), L. Popa (63 Gered), Ciobanu (41 Stoica). Antrenor: Călin Pistolea

Rezerve: Dârle

Echipa Moldovei: Ciuprin – Bujor, Petelca-cpt., Morozan, Lohin – Cojocari – Mardari, Melnic, Mînăscurtă, Trofimov – Șoimu. Antrenor: Cristina Samson

Au mai intrat: Jupanova, Naumenco, Terentiev, Buștiuc, Meșina, Hîrbu

Golurile au fost marcate de L. Popa (21 și 22) și de Bartalis (65).

Următoarele jocuri la Turneul UEFA de Dezvoltare:

24 aprilie: Moldova – Ungaria (ora 14:00), România – Slovacia (ora 17:00)

25 aprilie: Bulgaria – Moldova (ora 14:00), Ungaria – Slovacia (ora 17:00)

26 aprilie: Slovacia – Bulgaria (ora 10:00), România – Ungaria (ora 12:30). Toate meciurile se dispută la Centrul de Fotbal Buftea.

Portarul Lotului Naţional U16 este Diana Năcuţă, legitimată la CSM Paşcani, elevă în clasa a VII-a la Colegiul Tehnic Unirea, antrenor Marian Ivan.