News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Prima ciocnire PSD-PNL pe legile Educației. Secretar de stat social-democrat, lăsat fara atribuții

Secretarul de stat din Ministerul Educației, Florin Lixandru, a subliniat că, în opinia PSD, legile educației pot fi dezbătute tot anul 2023, fiind proiecte prea importante, care trebuie dezbătute temeinic.  

Un secretar de stat PSD acuză că i-au fost retrase atribuțiile FOTO Arhivă

Un secretar de stat PSD acuză că i-au fost retrase atribuțiile FOTO Arhivă

Secretarul de stat a acuzat că i-au fost retrase atribuțiile în urma unui „delict de opinie” pe tema legilor educației, care se află încă în dezbaterea experților Coaliției de guvernare și pentru care a afirmat că se dorește „o dezbatere reală”. 

  

„Perspectiva PSD asupra Legilor Educației este că sunt proiecte mult prea importante ce trebuie dezbătute temeinic, pe îndelete! PSD va pune în discuția Coaliției stabilirea unui calendar extins de analiză publică și adoptare. Timp este suficient, jalonul PNRR privind Legile Educației are termen trimestrul 3 al acestui an; în plus, inclusiv Comisia Europeană recomandă ca proiectele care cuprind reforme sistemice, deci și cele privind Legea Educației, să nu fie grăbite pentru încadrarea în termen, ci să fie calitativ pregătite/finalizate până la data depunerii cererii de plată, respectiv până în martie 2024”, a transmis Florin Lixandru într-o postare pe Facebook. 

Potrivit secretarului de stat, „PSD are 4 obiective esențiale,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

INTERVIU Oana Moraru, profesoară și fondatoare de școală privată: În educația publică, nu există verificarea calității muncii profesorului. Fără măsurarea impactului învățării nu există școală, există doar politizarea discuțiilor despre școală

Redacția

Moment istoric pentru apărare. VLAH, primul blindat 4×4 românesc

Redacția

Douăzeci și unu de roboți umanoizi s-au alăturat miilor de alergători la semimaratonul din Beijing. Cum s-au descurcat mașinile

Redacția
Încarcă...