News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sport

Premii pentru micii șahiști din Pașcani

Competitie sahista destinata copiilor, la Iasi. Din Pascani au participat 3 copii care s-au clasat pe locuri fruntase.

In zilele de 6 si 7 martie , la Iasi  in incinta Congress Hall ( linga Palatul Culturii) s-a desfasurat competitia sahista ” Cupa Sperantelor 2015″. Adresata copiilor nascuti dupa 01.01.2008, aceasta a reunit la start 52 de participanti dornici de performanta. 

 Din Pascani au participat 3 copii:

  

– Baroi Sofia

– Jilavu Albert

– Nita Andrei-Ioan

 Dupa cele 7 runde de confruntari , am avut satisfactia ca unul din cei trei participanti sa urce pe podium, iar altul sa se situeze in apropierea acestuia. Astfel Baroi Sofia s- a clasat pe locul 2 in clasamentul fetelor cu 5p/7 , respectiv Nita Andrei-Ioan pe locul 4 cu 5p/7 in competitia rezervata baietilor. Meritorie a fost si comportarea celuilalt participant, Jilavu Albert care cu 4p/7 s-a clasat in final pe locul 7 in competitia baietilor.

 Tot la acest sfarsit de saptamana s-a incheiat la Iasi si Semifinala Campionatului National de sah pentru Seniori, Pascaniul fiind reprezentat de Pislariu Stefanel Vasilica si Turcu Vasile. Merita remarcata evolutia sportivului Pislariu Stefanel -Vasilica , cel mai bun sportiv al sectiei de Sah a CSM la aceasta ora, care a fost foarte aproape de a castiga titlul de Campion National de Sah pentru amatori , titlu ce s-a decernat celui mai bine clasat jucator de sah cu ratingul Elo mai mic de 2000. (Jucatorii de sah sunt considerati amatori daca au ratingul Elo mai mic de 2000 si profesionisti daca au depasit aceasta limita). Inaintea ultimei runde era in grupul jucatorilor creditati cu sanse de a castiga acest titlu , fiindu-i necesara o victorie , pe care din pacate nu a putut sa o obtina, trebuind sa se multumeasca cu o remiza, astfel ca la sfirsitul competitiei s-a clasat pe locul 5, cu 5p/9. Titlul i-a fost decernat lui Ognean Mihnea-Ionut   de la CSS Tirgu-Mures care e reusit sa contabilizeze 5,5 p/9.

 Citește și: {loadposition articlescategoryload}

 

 

Related posts

CS Kosarom a pierdut în minutul 85 la Panciu. Vine Ceahlăul II!

Marius Parteni

CSM Pașcani  U19, a câștigat faza regională! 8-2, scor administrat celor de la LPS Bacău (FOTO)

Marius Parteni

Profesorii și elevii de la I. Cantacuzino pe teren de Ziua Învățătorului

Marius Parteni
Încarcă...