Plenul Parlamentului European a aprobat prioritățile bugetare pentru anul viitor prezentate de negociatorul-șef pentru bugetul UE, a anunțat, miercuri, eurodeputatul român Victor Negrescu. Europarlamentarul PSD a afirmat că pentru țara noastră „sunt de interes” solicitările făcute de Parlamentul European, pentru includerea finanțării pentru aderarea completă la spațiul Schengen.
Victor Negrescu: Rezultatul este o reușită importantă pentru Uniunea Europeană Foto: Arhivă
Plenul Parlamentului European a aprobat cu 380 voturi pentru din 582 eurodeputați prezenți, prioritățile bugetare pentru anul viitor coordonate și susținute de negociatorul-șef al legislativului european pentru bugetul UE, eurodeputatul român Victor Negrescu, potrivit unui comunicat de presă.
Conform sursei citate, rezultatul este o reușită importantă pentru Uniunea Europeană și România în contextul în care anul trecut Parlamentul European a blocat raportul, votând împotriva priorităților prezentate de fostul negociator de dreapta al legislativului european.
“Prin aprobarea priorităților bugetare ale Parlamentului European, am deblocat o situație dificilă pentru legislativul european și am demonstrat că un român poate gestiona situațiile cele mai dificile și genera consens la nivel european. Prin votul obținut, începem practic negocierile directe cu reprezentanții Consiliului UE și ai Comisiei Europene privind sumele care urmează să fie alocate fiecărui domeniu.
» Citește continuarea pe pagina autorului


