News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Odobescu: Suntem îngrijorați că securitatea globală în Marea Neagră s-a deteriorat

Ministrul Afacerilor Externe susține că comunitatea internaţională este îngrijorată privind deteriorarea situaţiei de securitate din Marea Neagră, regiune văzută de NATO ca fiind de importanţă strategică.

Luminița Odobescu, ministrul Afacerilor Externe FOTO: Mediafax

Luminița Odobescu, ministrul Afacerilor Externe FOTO: Mediafax

„În ultimele patru luni, am fost martori ale atacurilor Rusiei în zona Mării Negre şi în apropiere. Au fost atacate şi porturile ucrainene de la Dunăre. Condamnăm cu fermitate aceste crime de război, care au dus la incidente pe teritoriul nostru naţional. Acest comportament agresiv al Rusiei creează noua postură a acestei ţări la Marea Neagră”, a afirmat Luminița Odobescu, potrivit Agerpres.

  

Ministra a punctat că „Alianţa a luat măsuri imediate după ce fragmente de drone lansate de Rusia au căzut pe teritoriul nostru, acţiuni care au dovedit că NATO consideră Marea Neagră ca fiind de importanţă strategică şi care trebuie să continue în funcţie de evenimente” și a precizat că „descurajarea trebuie să prevaleze”.

Luminița Odobescu a făcut apel la unitatea aliaților și la angajamentul statelor membre NATO față de valorile euroatlantice: „Nu avem altă opţiune”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

De ce sunt diferențe majore între sondajele privind alegerile europarlamentare ANALIZA

Redacția

Bolojan: „Trebuie să menţinem Ucraina puternică până când se ajunge la o pace justă şi durabilă”

Redacția

Noul BMW M3 CS Touring: 3,0 litri cu 550 CP

Redacția
Încarcă...