
Primăria Pașcani a primit din partea Ocolului Silvic puieți pentru a fi plantați, dar administrația locală amână campania de primăvară, pentru toamna acestui an. Motivul este acela că urmează să fie stabilite zonele, dar și faptul că puieții nu ar putea fi udați.
15 martie – 15 aprilie este considerată luna pădurii, prilej cu care la nivelul național au loc campaniii de împădurire. Ocolul Silvic Pașcani, parte a Direcției Silvice Iași, a anunțat programul pentru acastă perioadă. În schimb, au și donat autorităților puieți pentru a fi plantați. În cazul Primăriei Pașcani, campania a fost amânată pentru toamna acestui an.
Cristian Rățoi, viceprimarul municipiului Pașcani, a susținut că puieții vor fi ținuți în serele Primăriei, iar la toamnă vor fi plantați astfel încât ei să beneficieze de condiții propice pentru a se dezvolta.
Conform reprezentanților Primăriei Pașcani sunt programate plantări de arbuști pe zonele centrale din municipiul nostru.


