News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

O navă militară s-a scufundat în Myanmar / Aproape 100 de oameni sunt dispăruți și se presupune că au murit

Peste 90 de oameni sunt dispăruți și se presupune că au murit după scufundarea unei nave militare în statul Myanmar, afirmă surse din cadrul echipelor de intervenție și martori, conform agenției de presă germane DPA.

Naufragiul s-a produs pe Râul Chindwin, în regiunea Sagaing, situată în nord-vestul țării. O navă a regimului militar care a preluat puterea printr-o lovitură de stat în 2021 s-a răsturnat și s-a scufundat.

La bord se aflau 100 de persoane, dar au fost salvate doar șapte, au declarat surse din cadrul serviciilor de intervenție și martori oculari, informează publicația locală Irrawaddy.

Nava regimului militar făcea parte dintr-un convoi care transporta trupe, echipamente și alimente într-o zonă din nord-vestul statului Myanmar în care au loc confruntări între serviciile de securitate și grupuri insurgente care nu recunosc noua conducere a țării.

  

Naufragiul s-a produs în condiții de furtună. Autoritățile continuă operațiunile de intervenție, căutând cele 93 de persoane dispărute, care se presupune că au murit.

”Vremea continuă să fie dificilă, fiind condiții de ploaie intensă și furtună”, a declarat un localnic, Min Thu.

Peste 700.000 de oameni au fost nevoiți să își părăsească locuințele din cauza confruntărilor militare care au loc în regiunea Sagaing,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

S-a modificat perioada de izolare, în cazul bolnavilor de COVID-19. OMS a anunțat cât trebuie să stăm acasă, dacă prezentăm simptome specifice

Redacția

Ilan Șor coordonează PROTESTELE antiguvernamentale din Republica Moldova. Câți bani le oferă manifestanților

Redacția

Joe Biden e îngrijorat de impasul politic care afectează finanțarea pentru Ucraina, dar se declară încrezător că va găsi o soluție

Redacția
Încarcă...