News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

„Mă împușcă ăștia de la partid!” Primarul PSD din Buzău spune că niciun edil nu va da amenzi în an cu alegeri pentru lipsa asigurării locuințelor

Marcel Ciolacu și Constantin Toma / Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Evenimentul Sărbătorește românește în parcul Crâng din Buzău, 8 mai 2024. Inquam Photos / George Călin

Niciun primar nu a dat vreo amendă în 16 ani pentru lipsa asigurării obligatorii a locuințelor și nici nu o va face cineva într-un an cu atâtea alegeri, a atenționat marți, Constantin Toma, primarul PSD al Municipiului Buzău. „Domnule, mă împușcă ăștia de la partidul meu. Cu atâtea rânduri de alegeri să le dau înștiințare (n.a proprietarilor de locuințe) și pe urmă să le dau amendă imediat. Așa spune în lege. Ce primar poate să facă treaba asta într-un an cu alegeri? E vreunul nebun?!”, a declarat edilul.

Constantin Toma, președinte executiv al Asociației Municipiilor și primar (PSD) al Municipiului Buzău, a atenționat marți în privința faptului că Legea 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva inundațiilor, cutremurelor și alunecărilor de teren este nefuncțională.

  
  • „Niciun primar nu a dat vreo amendă în 16 ani de cand este această lege. Deci această lege nu e funcțională. În această lege am văzut o poveste. Nu există niciun fel de constrângere măcar, amendă de 50 de lei pentru un primar care nu-și face treaba”, a declarat Constantin Toma,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Baciu, în SUA: România a devenit un furnizor de soluții de securitate digitală

Redacția

[P] Uscătoare de Rufe și Mașini de Spălat Ieftine – Ghidul Complet pentru Gospodării Eficiente și Economice

Redacția

Un judecător anunţă oficial că Trump datorează 454 de milioane de dolari în dosarul de fraudă fiscală / Începe numărătoarea inversă pentru a depune banii astfel încât să poată ataca decizia

Redacția
Încarcă...