
Locuitorii suburbiei Blăgești mai au de așteptat până ce asfaltul va fi turnat și pe străzile lor. Ca în fiecare an electoral, principalele rute de acces se pietruiesc, asta deși toţi cetățenii sunt plătitori de taxe și impozite. Singura mulțumire pentru localnici este aceea că se lucrează la conducta de alimentare cu apă, despre care nu se știe când va fi pusă în funcțiune.
Pe unele străzi din această suburbie, lucrările de pietruire erau în toi. Utilajele Primăriei împrăştiau materialul, în timp ce oamenii priveau neîncrezători. Mult așteptatul confort întârzie să apară, în lipsa unei strategii care să pornească investițiile în zonă.
Singura mulțumire a oamenilor este aceea că se lucrează la conducta de alimentare cu apă. Mai bine spus, se continuă lucrările sistate anul trecut.
Din păcate, investiția celor de la ApaVital se va opri la bariera peste calea ferată, după cum le-a transmis viceprimarul Vasile Axinte, jurnaliștilor noștri.
Pentru celelalte străzi, lucrările de alimentare cu apă vor continua doar după ce se va face proiectarea sistemului. Asta înseamnă alți doi ani de așteptare, investițiile din fondurile europene fiind programate să înceapă din 2018. Acest lucru a fost confirmat chiar de primarul municipiului, Dumitru Pantazi, după întâlnirea cu specialiștii ApaVital și cei ai consultantului tehnic, din data de 29 martie 2016.
Menționăm faptul că, pentru acest an sunt anunțate, în Blăgești, investiții de 150.000 de lei, pentru continuarea lucrărilor, cum este specificat în programul de investiții aprobat de Consiliul de Administrație al operatorului. Pentru anul 2015 a fost alocată suma de 100.000 de lei, din care au fost cheltuiți 32.000 lei.

Citește și: {loadposition articlescategoryload}


