Președintele ucrainean Volodimir Zelenski afirmă, într-un interviu pentru Financial Times, că noua strategie a Rusiei de a distruge infrastructura Ucrainei și de a o arunca în întuneric nu va slăbi hotărârea țării de a elibera toate teritoriile ocupate, descriind conflictul ca fiind un „război al forței și al rezistenței”, potrivit The Guardian. Respingând temerile occidentale de escaladare, Zelenski a insistat că nu va exista o rezolvare durabilă a războiului decât dacă Rusia se va retrage din toate teritoriile pe care le ocupă.
Principalele evenimente ale zilei de vineri, 25 noiembrie 2022:
Ora 23:33 Peste şase milioane de locuinţe erau afectate de întreruperile de curent în Ucraina vineri, la două zile după lovituri masive ale Rusiei împotriva acestei ţări, a afirmat preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, conform AFP. „Vineri seara, întreruperile de curent continuă în majoritatea regiunilor şi la Kiev. Peste şase milioane de gospodării în total”, faţă de aproape 12 milioane de miercuri, ziua în care au avut loc bombardamentele masive, a spus Volodimir Zelenski în mesajul său zilnic.
Ora 20:50 Ministerul rus de Externe a denunţat vineri rezoluţia Parlamentului European care a calificat în cursul săptămânii Rusia drept „stat sponsor al terorismului”,
» Citește continuarea pe pagina autorului


