Osasuna și FC Sevilla se întâlnesc, vineri, 12 august, de la ora 22:00, în meciul care deschide sezonul 2022-2023 al campionatului Spaniei, în direct la Digi Sport 4, Prima Sport 3 şi Orange Sport 2.

Pontul zileiFoto: Profimedia
Osasuna a terminat stagiunea trecută pe locul 10, în condiţiile în care în ultimele şase etape nu a câştigat nici măcar un meci!
“Los Rojillos” sunt antrenaţi de Jagoba Arrasate, un fost fotbalist care a evoluat în ligile regionale şi care a preluat echipa în vara anului 2018, în liga secundă, reuşind promovarea în primul său sezon la Pamplona, de pe locul 1!
Au urmat trei sezoane în La Liga, cu două locuri 10 şi un loc 11, fără pretenţii de cupe europene, dar şi fără emoţii legate de retrogradare.
Lotul a fost întărit considerabil în această vară. Jucătorii importanți au fost păstrați, inclusiv Chimy Avila și Ante Budimir, oamenii de gol ai echipei, şi au fost aduși Ruben Pena și Moi Gomez de la Villarreal, precum şi Aitor Fernandez de la Levante.
FC Sevilla a încheiat sezonul precedent pe locul 4 în La Liga, din cauza unui final de campionat slab,
» Citește continuarea pe pagina autorului


