News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Klaus Iohannis, turneu în Africa. Ce țări va vizita

Președintele României, Klaus Iohannis, va efectua în perioada 14-25 noiembrie o serie de vizite de stat în Africa, în state precum Kenya, Tanzania, Cabo Verde și Senegal.

Klaus Iohannis va merge într-o vizită oficială în Africa. Foto: Libertatea

Klaus Iohannis va merge într-o vizită oficială în Africa. Foto: Libertatea

Potrivit Administraţiei Prezienţiale, vizitele președintelui au ca scop relansarea dialogului politic la nivel înalt cu statele africane, redinamizarea relațiilor economice și sectoriale și valorificarea de noi oportunități de colaborare în domenii de interes comun.

  

România a adoptat recent Strategia Națională pentru Africa, denumită „România – Africa: Parteneriat pentru viitor prin pace, dezvoltare și educație, un document-cadru de viziune”, scopul fiind îmbunătăţirea relaţiilor.

În Republica Kenya, președintele Klaus Iohannis va avea consultări politice bilaterale cu Președintele William Ruto. De asemenea, va participa la sediul ONU de la Nairobi la o întâlnire cu directorul executiv al UNEP (United Nations Environment Program). În cadrul vizitei, se va inaugura o donație a României pentru o școala kenyană, donație din programul României de asistență pentru dezvoltare.

În Tanzania, președintele României va avea consultări politice cu președintele Samia Suluhu Hassan.

Klaus Iohannis va avea consultări cu președintele Cabo Verde,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Decizie a avocatului Curții de Justiție a UE așteptată de multe state, inclusiv România, privind diminuarea alocațiilor pentru copiii imigranților din Austria

Redacția

Uniunea Europeană vrea să producă 1 milion de obuze pe an

Redacția

Efectul Schengen: Agenția europeană Frontex și-a sporit prezența la frontiera României cu Serbia

Redacția
Încarcă...