Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marţi seară, că toată lumea doreşte o soluţie corectă pentru comunităţile locale, de aceea la întâlnirea cu preşedintele Nicuşor Dan s-a discutat despre reforma administraţiei locale şi despre reducerile de personal. El a precizat că, dacă vor fi tăiate 13.000 de posturi din administraţia locală, se economiseşte 1,4-1,5 miliarde de lei pe an, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –
”Am discutat acel punct din pachetul 2 despre administraţia locală şi reforma administraţiei locale pe de o parte, pe de altă parte, reducerile de personal, deci ceea ce rămâne şi a fost blocat, rămâne blocat încă vreo 10 zile, 2 săptămâni, fiindcă toată lumea doreşte să ajungem la o soluţie. Ţinta este relativ simplă şi clară şi am discutat aceste aspecte, liniştit, fiecare cu toate argumentele şi de aceea şi durat mai mult, fiindcă suntem într-un impas din care sunt convins că am ieşit şi vom găsi acea soluţie care poate fi agreată de toată lumea”, a declarat Kelemen Hunor la Digi24.
Potrivit acestuia, ”problemele sunt relativ simple”.
”Trebuie să spunem că în acest moment România, din păcate,
» Citește continuarea pe pagina autorului


