News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

JO 2024, la start. România este reprezentată de 106 sportivi care concurează în 18 sporturi

Jocurile Olimpice încep la Paris, unde 10.500 de sportivi concurează pentru a obţine medaliile râvnite de competitorii din întreaga lume. Deşi iniţial avea 107 sportivi calificaţi, România va fi reprezentată de 106, după ce atleta Florentina Iuşco a fost suspendată pentru dopaj.

Ceremonia de deschidere, VIDEO:

Foto: Facebook / Comitetul Olimpic și Sportiv Român Foto: Facebook / Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Cea de-a XXXIII-a Olimpiadă are 19 zile de competiţie (handbalul, fotbalul şi rugbyul încep mai devreme, la 24 iulie) şi va include 329 de probe în 32 de sporturi.

  

Sunt 10.500 de sportivi trimişi de peste 200 de comitete olimpice naţionale, dar şi echipa olimpică a CIO pentru refugiaţi.

Inedit la Paris este faptul că spectatorii au oportunitatea de a fi participanţi. „Marathon Pour Tous” oferă celor 40.000 de alergători experienţa unică de a alerga acelaşi maraton, în aceeaşi zi, şi pe acelaşi traseu ca maratoniştii olimpici.

La Paris 2024, România participă pentru a 23-a oară la Jocurile Olimpice de vară. Din anul 1924, am absentat doar la JO din 1932 şi 1948, iar în 1940 şi 1944, Jocurile Olimpice n-au avut loc din cauza celui de-Al Doilea Război Mondial.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rezultate parţiale ale alegerilor locale şi europarlamentare din 9 iunie, anunţate de BEC

Redacția

Iohannis, întrevederi cu președintele și premierul Portugaliei. Cum arată agenda șefului statului

Redacția

STUDIU Acoperirea clădirilor cu o vopsea care reflectă căldura soarelui poate face ca aglomerările urbane să fie mai răcoroase cu până la 1,5 grade Celsius

Redacția
Încarcă...