News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Japonia ar putea obține independența energetică în următoarele decenii. Până în 2060 va renunța la combustibilii fosili

Japonia ar putea obține independența energetică în următoarele decenii. Până în 2060 va renunța la combustibilii fosili

Panouri soare și turbine eoliene în Japonia Foto: Hiroki Ochimizu / Jiji Press Photo / Profimedia

Japonia, un cumpărător major de cărbune şi gaze naturale lichefiate (GNL), ar putea deveni până în 2060 independentă din punct de vedere energetic datorită extinderii energiei solare, eoliene şi a sistemelor de stocare a energiei pe baterii, a afirmat Jarand Rystad, directorul general al firmei de consultanţă Rystad Energy, transmite Reuters, preluată de Agerpres.

Japonia importă cea mai mare parte a resurselor sale de energie, aprovizionându-se în special din Orientul Mijlociu, Australia şi Statele Unite. Strategia Guvernului prevede reducerea cărbunelui şi a gazelor naturale lichefiate sub 40% din mixul energetic până în 2030, de la peste 60% în prezent. Dar analiştii susţin că ritmul atingerii obiectivului este prea lent.

  

„Modul de gândire al autorităţilor nipone este că trebuie importată energie deoarece ţara nu are resurse energetice. Dar cu dezvoltarea tehnologiilor din domeniul energiei regenerabile, cred că această opinie nu trebuie să fie adevărată”, a declarat Rystad pentru Reuters.

Conform datelor Rystad, până în 2060 Japonia ar putea avea suficientă energie dacă generarea energiei ar proveni din energia solară (45%), eoliană (30%), hidro (5%), biomasă (5%) şi combustibili sintetici lichizi (15%).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

(Video) Emil, șoferul român care și-a distrus familia în Italia, își dădea palme după tragedie: “Am încercat să-mi salvez copiii!”

Redacția

JO 2024: Trei sportivi germani s-au îmbolnăvit după ce au înotat în Sena

Redacția

Celebrul robot ION se updatează. Cum va funcționa

Redacția
Încarcă...