News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Cultură

Dragobetele sărbătorit la Casa Municipală de Cultură. Tradiții din comuna Miroslovești-Nunta de la Soci

Ziua de 24 februarie marchează, conform credinței populare, Dragobetele, sărbătoare ce aduce cu sine o serie de tradiții și obiceiuri.

Cu această ocazie, Casa Municipală de Cultură ,,Mihail Sadoveanu,, invită pășcănenii, începând cu orele 17.00, pentru a sărbători ziua iubirii la români. Fiind o sărbătoare populară românească organizatorii își propun  să valorifice tradițiile populare  de la noi din zonă. Anul acesta vor promova tradiții din comuna Miroslovești- Nunta de la Soci, nuntă realizată cu oameni din acest sat. Intrarea este liberă.

FĂ O NOMINALIZARE PENTRU GALA ACTUALITATEA TV 2015

  

{module FĂ O NOMINALIZARE PENTRU Gala Actualitatea TV 2015}

 Dragobetele, sărbătoarea dragostei la români, își are rădăcinile în tradițiile dace și în credința într-un zeu al iubirii, a cărui cinstire, pe 24 februarie, marca simbolic și începutul primăverii.

 

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

 

Related posts

Restaurarea Bojdeucii lui Ion Creangă se încheie la sfârşitul verii / Investiție de peste un milion de euro

Redacția

Biserica ”Sf.Vineri” Pașcani: Slujbă de priveghere în cinstea Sf.Mari Mc.Ecaterina

Redacția

Expoziția „De prin Lunca Siretului adunate…Valori patrimoniale pășcănene”, la Casa de Cultură „Mihail Sadoveanu”

Redacția
Încarcă...