RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Dosarul Nordis: Angajați de la Fisc ar fi ascuns neregulile firmelor din grup / Inspectori de la Antifrauda Fiscală s-a simțit intimidați de Vladimir Ciorbă: „Părea că ştie foarte multe informaţii politice. Ne-a atras atenția că vom sta de vo

Patru inspectori de la Fisc ar putea fi puşi sub acuzare pentru săvârşirea infracţiunii de favorizarea infractorului, după ce nu au luat niciun fel de măsuri faţă de grupul de firme Nordis, deşi constataseră încă de acum trei ani că acolo sunt nereguli, transmite Agerpres. Conduita inspectorilor a ieşit la iveală abia după ce DIICOT a cerut informaţii de la ANAF cu privire la controalele efectuate la firmele din grupul Nordis, detalii despre acest caz fiind menţionate în referatul prin care procurorii au solicitat arestarea preventivă a cuplului Laura Vicol – Vladimir Ciorbă.

Potrivit procurorilor, inspectori de la Direcția Generală Antifraudă Fiscală, care au participat la controale la firme din grupul Nordis, au declarat că s-au simțit intimidați de către Vladimir Ciorbă. Unul dintre inspectori a precizat că Ciorbă avea foarte multe informații inclusiv despre el personal:

„De fiecare dată când ne duceam să ridicăm documente, acesta ne amintea că urmează alegeri, că urmează schimbări la nivelul ANAF, şi părea că ştie foarte multe informaţii politice, inclusiv cine va ieşi primar. (…) De multe ori ne-a atras atenţia că, dacă el nu vrea, nu vom primi niciun act şi vom sta de vorbă cu o armată de avocaţi.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Ciucă: „Nu există nicio discuție pentru amânarea rocadei”. Ce spune despre negocierile pentru ministere

Redacția

A fost găsită o nouă proprietate a luminii

Redacția

În Marea Britanie, Laburiștii și Keir Starmer mai fac un pas către putere, în timp ce Conservatorii și Rishi Sunak sunt în agonie

Redacția
Încarcă...