Studenții de la Jurnalism (Facultatea de Litere) și Istorie și Științe Politice, de la Universitatea ”Ovidius” Constanța, au dezbătut, miercuri, despre fake news, cum poate fi el identificat și combătut și despre principalele narative ale știrilor false și conspirațiilor din ultimii trei ani. Discuțiile au fost purtate împreună cu scriitorul și jurnalistul Marian Voicu, jurnaliștii Veridica, istoricul Daniel Citirigă și profesori de la cele două facultăți.
În sesiunea de întrebări și răspunsuri, studenții s-au arătat interesați mai ales de modul în care pot să se informeze corect din sursele pe care le au la dispoziție pe internet. Tinerii au cerut sfaturi și despre cum se pot feri și cum pot evita știrile false de anul viitor, atunci când românii sunt așteptați să vină la vot de patru ori: pentru alegerile europarlamentare, locale, parlamentare și prezidențiale. Studenții au adus în discuție și alte teme de fake news, ale propagandei ruse și au discutat despre impactul acestora în societatea românească și deciziile ei.
Creatorii de fake news nu au foarte multă imaginație
În paralel, Cătălin Gomboș, redactor-șef Veridica.ro și specializat în problematica Orientului Mijlociu, a explicat despre cum fake news-urile au în cele mai multe cazuri un public țintă și despre cum creatorii știrilor false nu au mereu o imaginație foarte bogată,
» Citește continuarea pe pagina autorului


