Consiliul Local Timișoara a emis diferit hotărârile pentru aprobarea implementării amnistiei fiscale la nivel local, consideră Camera Consultanților Fiscali (CCF).
“Problema de legalitate care, în opinia noastră, se pune în legătură hotărârile emise de Consiliul Local Timișoara este aceea că din conținutul acestora rezultă că prevederile unuia dintre articolele care reglementează pachetul de facilități fiscale stabilite de legiuitor la nivel de lege, respectiv prevederile art. XVI, nu s-ar aplica și pentru contribuabilii persoane fizice din municipiul Timișoara, care au înregistrat obligații bugetare restante față de bugetul local la data de 31 august 2024”, spune CCF într-o scrisoare transmisă Prefectura județului Timiș.
Totuși, acel articol stabilește categoriile de facilități de care pot să beneficieze persoanele fizice care au înregistrat obligații bugetare restante la data de 31 August 2024, precum și condițiile pe care trebuie aceștia să le îndeplinească pentru a putea obține facilitățile prevăzute de lege.
În opinia consultanților fiscali, la nivel de hotărâre, Consiliul Local Timișoara nu are posibilitatea legală de a selecta nici categoriile de contribuabili care pot beneficia de facilități, nici categoriile de facilități și nici condițiile de acordare a facilităților, întrucât toate aceste trei elemente au fost deja stabilite la nivelul legii primare,
» Citește continuarea pe pagina autorului