Un cetăţean străin, bănuit că ar fi încercat să racoleze o adolescentă în vârstă de 14 ani în scopul exploatării sexuale, a fost arestat pentru tentativă de trafic de minori şi pornografie infantilă, informează Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna, informează Agerpres.
Potrivit sursei citate, în urma percheziţiilor domiciliare efectuate la reşedinţa acestuia din judeţul Covasna au fost descoperite numeroase materiale pornografice cu minori, iar investigaţiile au relevat faptul că bărbatul a fost condamnat pentru fapte similare în ţara sa de origine.
„Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Covasna, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Covasna, au documentat activitatea infracţională a unui bărbat (cetăţean străin), cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de pornografie infantilă şi tentativă la trafic de minori. În perioada 2022 – ianuarie 2023, bărbatul ar fi încercat să transfere sub autoritatea şi controlul său, o minoră, de 14 ani, în scopul exploatării sexuale, oferind în acest scop familiei persoanei vătămate sume de bani”, se arată într-un comunicat de presă.
În urma percheziţiilor domiciliare efectuate la reşedinţa din judeţul Covasna a bărbatului, au fost descoperite şi ridicate mai multe sisteme informatice şi medii de stocare, respectiv 2 laptopuri, 2 telefoane mobile, un aparat foto,
» Citește continuarea pe pagina autorului


