News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ce spune plecarea din țară a lui Călin Georgescu înainte de marele protest. „Toți suntem egali, dar eu sunt deasupra tuturor”| ANALIZǍ

Plecarea din țară a lui Călin Georgescu, înainte cu o zi de mitingul de la CCR organizat de AUR, poate fi interpretată ca o „punere într-o poziție de siguranță”, spune sociologul Gelu Duminică.

Călin Georgescu a plecat, joi, 9 ianuarie, din țară FOTO: arhiva/Inquam Photos/O.Ganea

Călin Georgescu a plecat, joi, 9 ianuarie, din țară FOTO: arhiva/Inquam Photos/O.Ganea

Călin Georgescu a fost surprins joi, 9 ianuarie 2025, în Aeroportul Otopeni, în timp ce părăsea țara cu destinația Frankfurt, cu o zi înainte de marele miting la care AUR și-a chemat susținătorii în fața Curții Constituționale a României. Aici ar urma ca, la ora 10,00, „un grup de avocați la fel de curajoși ca și oamenii care manifestă zilnic în stradă”, le-a spus Georgescu susținătorilor săi, într-un videoclip postat joi, să ceară judecătorilor CCR „să revizuiască de urgență decizia care a aruncat România în haos”.

  

În videoclipul postat, Călin Georgescu numește ceea ce urmează să se întâmple vineri, 10 ianuarie 2025, în fața CCR, ca fiind „Marea Unire Juridică a avocaților”. 

„Astăzi, eu voi duce hora noastră în inima Europei, la cele mai înalte curți. Fiecare dintre noi își face partea sa din această misiune istorică prin care ne apărăm democrația.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Burduja (PNL) anunţă o propunere legislativă, prin care liderii de sindicat nu vor mai putea fi membri de partid

Redacția

LaLiga: Barcelona se impune în „El Clasico” și face un pas mare către titlu

Redacția

Răsturnare de situație. Ce arată ultimul mare sondaj realizat înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale

Redacția
Încarcă...